Työpäällikkö
Eemeli Syri
Kokkolasta kotoisin oleva Eemeli lähti kattohommiin alunperin isoveljen Juhon innottamana. Juho opetti kattopeltisepän ammatin mestari-kisälli periaatteella. Myös toinen veli Eetu on Kokkolassa kattohommissa. Pohjalla Eemelillä oli metallialan koulutus ja 1,5 vuotta alumiiniveneiden hitsaajana.
Noin kuukausi sitten tuli muutto Jyväskylään ja uusi pesti työpäällikkönä: ”On kyllä ollut mukavaa kun sai uusia haasteita. Vastuuta tuli enemmän ja myös työmaasuunnittelua.”
”Parasta on kun työmaat ja maisemat vaihtuu kokoajan, tässä työssä ei kerkeä kyllästymään. Mukavaa kun pääsee käsillä tekemään, se on aina ollut mun juttu. Ja se, että näkee kättensä jäljen.”
Vapaa-ajalla Eemeli lenkkeilee ja treenaa salilla. Fyysinen työ vaatii, että on hyvässä kunnossa.
”Pitkään oli unelmana tämä, että pääsen vetämään omaa toimipistettä. Matkan varrella on paljon kaikkea opittavaa ja innolla otan haasteita vastaan. Olen aina tykännyt haasteista, tykkään kun saa vastuuta. Ja työkaverit on mukavia täällä Jyväskylän päässäkin.”
Lapsuuden sankari: Tex Willer
